Tether zamraża rekordową sumę środków. Ich właściciele handlowali ludźmi | Wiadomości

Emitent największego na świecie stablecoina przysłużył się mocno sprawie zwalczania zorganizowanej przestępczości. Firma Tether we współpracy z giełdą kryptowalut OKX dokonała zamrożenia około 225 milionów dolarów w USDT. Aktywa te były wykorzystywane przez naprawdę złych ludzi.


Dowodzone przez Paulo Ardoino przedsiębiorstwo przekazało, że dokonało największego w swojej 9-letniej historii zamrożenia środków stablecoina USDT. W stan niebytu trafiło aż 225 milionów dolarów.

Adresy portfeli, gdzie znajdywały się te aktywa, należały do członków międzynarodowego syndykatu przestępczego, który zajmował się handlem ludźmi na obszarach Azji Południowo-Wschodniej. Jaka jest geneza tego zdarzenia?

Tether i OKX przechwytują 225 mln dolarów

Jak dowiadujemy się z opublikowanego oświadczenia, cały proces polegający na wyśledzeniu adresów powiązanych z przestępcami przebiegał w kooperacji z giełdą OKX oraz amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DOJ).

Sprawę bardzo ułatwiło wsparcie ze strony platformy analitycznej – Chainalitycs – która monitoruje wydarzenia zachodzące za pośrednictwem różnych blockchainów.

Firma stojąca za USDT zaznacza, że jej zaangażowanie w całą sytuację przebiegało dobrowolnie i było podyktowane chęcią pomocy organom ścigania przeciwko nieuczciwym praktykom. Cała akcja miała ”proaktywny” charakter.

Przekazano również, że wygenerowane adresy, w których znajdywały się przechwycone stablecoiny, nie są bezpośrednio powiązane z klientami Tethera. Były to samodzielnie zarządzane wallety pochodzące z rynku wtórnego.

Dowiadujemy się także, że syndykat przestępczy obracający tymi środkami został powiązany z niesławną sprawą ”uboju świń”. Chodziło o seryjne kradzieże, których dokonywano na podłożu będącym hybrydą fałszywego romansu oraz oszustwa inwestycyjnego. Więcej o tym zjawisku pisaliśmy tutaj.

Według danych od Federalnego Biura Śledczego (FBI), łączna wartość utraconych pieniędzy przez osoby, które padły ofiarą tego rodzaju SCAMu w zeszłym roku w USA, wyniosła 3,3 miliarda dolarów.

Nasza niedawna współpraca z Departamentem Sprawiedliwości podkreśla nasze zaangażowanie we wspieranie bezpiecznego środowiska. Wierzymy w wykorzystanie technologii i relacji, takich jak nasza współpraca z OKX, w celu proaktywnego przeciwdziałania nielegalnym działaniom i utrzymywania najwyższych standardów uczciwości w branży

– komentuje Paolo Ardoino, niedawno mianowany dyrektor generalny Tethera.

Nie jest to zresztą pierwszy raz, jak ten podmiot udowadnia swoje zaangażowanie w walkę z nielegalnymi działami na kryptowalutowym tle. W zeszłym miesiącu firma dokonała zamrożenia 32 portfeli, które były powiązane z działaniami grup terrorystycznych.

Tether